Spotkania z Kryminalistyką: Użycie środków przymusu bezpośredniego zgodnie z ustawą a rzeczywistość. GTA Szkolenia, BELKORD [RELACJA]

23 kwietnia 2024 r. odbyło się przedostatnie w tym roku akademickim spotkanie merytoryczne Koła Naukowego Kryminalistyki TBSP UJ im. prof. Tadeusza Hanauska.

Spotkanie to składało się z części teoretycznej i praktycznej. Przedstawiciele grup szkoleniowych GTA Szkolenia i BELKORD najpierw przedstawili nam regulacje prawne dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego, a następnie dali każdemu Uczestnikowi spotkania możliwość zapoznania się z replikami niektórych środków, takich jak pałki służbowe, kask zabezpieczający czy wszelkiego rodzaju kajdanki (na ręce, na nogi oraz zespolone). Panowie Wojciech Satoła i Przemysław Szymczak opowiadali nam również o problemach, które spotykają służby w trakcie codziennych interwencji, prezentując również filmiki z prawdziwych interwencji. W drugiej części spotkania przy pomocy naszych dzielnych kolegów z Koła Karola Skiby i Jana Wacławika prelegenci pokazali nam, jak trudna jest praca mundurowego i jak ciężko jest czasem zastosować gradację użycia środków przymusu bezpośredniego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Obecnym za udział w 2,5h spotkaniu. Było ono naprawdę cenne, nie tylko z perspektywy pracy w służbach, lecz również z perspektywy pracy sędziego i prokuratora, którzy czasem stają przed niezwykle trudnym zadaniem oceny zachowania mundurowego. Mamy nadzieję, że 16 maja zobaczymy się na ostatnim w tym roku akademickim spotkaniu, o którym więcej szczegółów już wkrótce