Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt "Broń palna - teoria i praktyka"

Projekt "Broń palna - teoria i praktyka"

Część teoretyczna Projektu

14.11 odbyła się część teoretyczna projektu „Broń palna – teoria i praktyka”, współfinansowanego przez Fundacja Bratniak oraz Rada Kół Naukowych UJ,  którą w formie wykładowej przeprowadził dr Ryszard Krawczyk - adiunkt w Pracowni Kryminalistyki WPiA UJ.

Wykład rozpoczęliśmy od zapoznania się ze zmieniającą się na przestrzeni lat definicją broni palnej w polskim ustawodawstwie, historią jej rozwoju, klasyfikacją ze względu na konstrukcję oraz podstawami jej kryminalistycznej identyfikacji. Podczas wykładu nie zabrakło także informacji z zakresu materii medycznosądowej, tj. mechanizmu powstawania ran postrzałowych w zależności od rodzaju użytej amunicji. 

Co najistotniejsze dla projektu, dr Krawczyk przybliżył Członkom Koła konstrukcję i zasady działania modeli broni, z którymi będziemy mieli okazję zapoznać się już w trakcie praktycznej części projektu, tj. na strzelnicy, wraz ze wskazówkami odnośnie ich bezpiecznej i skutecznej obsługi. 

W drugiej części spotkania mieliśmy okazję zmierzyć się z obsługą i ergonomią wybranych modeli broni palnej, dzięki pozbawionym cech użytkowych egzemplarzom, znajdujących się w wyposażeniu Pracowni Kryminalistyki WPiA UJ – wśród nich znalazły się legendarny już pistolet samopowtarzalny wz. 35 ViS i pistolet maszynowy MP40.

Serdecznie dziękujemy doktorowi Ryszardowi Krawczykowi za wygłoszenie dla nas wykładu oraz wszystkim Obecnym za udział w spotkaniu. Był to doskonały wstęp przed częścią praktyczną projektu.

 

Część praktyczna Projektu

W czwartkowy wieczór, 24 listopada 2023 r., Członkowie naszego Koła odwiedzili Strzelnica Kraków - Profesjonalizm i Pasja w ramach praktycznej części projektu "Broń palna - teoria i praktyka". 

Po niezbędnym zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa oraz techniką prawidłowego strzelania, przyszedł czas na punkt główny programu. Każdy z Członków Koła zmierzył się z trzema rodzajami broni krótkiej: będącymi na uzbrojeniu polskiej Policji pistoletami kalibru 9mm typu Glock 17 i Walther P99 oraz rewolwerem S&W 629 na nabój .44 Magnum. Pod okiem instruktorów mogliśmy zapoznać się z mechaniką i ergonomią broni, a także na własnej skórze skonfrontować się z hukiem wystrzału, błyskiem płomienia wylotowego i siłą odrzutu, szczególnie imponującą w przypadku rewolweru kaliber .44. Jednocześnie mogliśmy w praktyce zaobserwować przedstawione w części teoretycznej projektu różnice w konstrukcji i obsłudze między pistoletami samopowtarzalnymi a rewolwerem. Poza samym strzelaniem mogliśmy również spróbować swoich sił w ładowaniu magazynków, co dla wielu z nas okazało się nie lada wyzwaniem.
 
Wizyta na strzelnicy była bardzo cennym doświadczeniem, które umożliwiło nam zestawienie z rzeczywistością wyobrażeń o strzelaniu z broni palnej, często ukształtowanych w oparciu o różnego rodzaju filmy akcji. Doświadczenie to, dla znacznej części uczestników projektu będące zupełną nowością, umożliwiło umieszczenie informacji pozyskanych w części teoretycznej projektu w kontekście nabytej na strzelnicy wiedzy praktycznej, dzięki czemu dalsza wiedza o broni palnej jako przedmiocie zainteresowania kryminalistyki będzie znacznie łatwiejsza do pojęcia i doskonalenia, także w przyszłej pracy sędziów, prokuratorów czy pracowników służb.

Ukoronowaniem projektu była przeprowadzona wśród jego uczestników ankieta, w której zostali oni poproszeni o podzielenie się swoimi refleksjami nad wiedzą uzyskaną w części teoretycznej, doświadczeniem wynikającym z części praktycznej, oraz, co najistotniejsze, wzajemną relacją obu części, w szczególności tym, na ile zaobserwowali przełożenie wiedzy abstrakcyjnej na empiryczną.

Oto niektóre z wypowiedzi, udzielone w ankiecie:

  • "Część teoretyczna projektu była przeprowadzona w rzetelny, edukacyjny sposób - dostarczono nam dużo potrzebnych informacji teoretycznych, co zdecydowanie ułatwiło nam późniejsze obcowanie z bronią. Wykład bardzo mnie zainteresował, ponieważ łączył w sobie zarówno wiedzę dotyczącą broni, jak i aspekty czysto prawne, dotyczące podstaw użytkowania broni jak i regulująca zakres nazewnictwa".
  • "Część teoretyczna projektu była bardzo interesująca i spowodowała moje głębsze zainteresowanie tematyką. Treści merytoryczne przedstawione na wykładzie ułatwiły poruszanie się z bronią podczas części praktycznej. Zajęcia te były bardzo wartościowe, przekazane treści miały ogromna wartość edukacyjną".
  • "Część praktyczna była świetnym doświadczeniem - pozwoliła mi na dalsze rozwijanie i pogłębianie umiejętności strzeleckich pod opieką profesjonalistów".
  • "Wyjście na strzelnicę pozwoliło mi poszerzyć horyzonty i lepiej zrozumieć teorię, którą omawialiśmy wcześniej. Było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie, które wzbudziło moje zainteresowanie tematem broni palnej na zupełnie innym poziomie".
  • "Wiedza teoretyczna doktora Krawczyka była jak mapa, która pomogła mi nawigować przez ten temat, rozumieć zawiłości związane z bronią palną i umożliwiła lepsze zrozumienie praktycznych aspektów tego obszaru. Dzięki zrozumieniu różnic między rodzajami broni, zasadami bezpieczeństwa czy nawet drobnymi szczegółami dotyczącymi sposobu obsługi, czułam się bardziej pewnie na strzelnicy".
  • "Dzięki wiedzy zdobytej na wykładzie, znałam charakterystykę broni, z której strzelaliśmy na strzelnicy. Wiedziałam jak działa mechanizm strzelania, przez co było mi łatwiej zrozumieć go w praktyce".

Serdecznie dziękujemy Strzelnicy Kraków za profesjonalną obsługę i świetną przygodę!

Szczególne podziękowania kierujemy także do Rady Kół Naukowych UJ oraz Fundacji Bratniak, bez których wsparcia realizacja Projektu nie byłaby możliwa.

Zobacz galerię zdjęć