Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt "Wyjazd do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie"

Projekt "Wyjazd do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie"

Relacja z projektu "Wyjazd do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie" dofinansowanego przez Radę Kół Naukowych UJ oraz Pracownię Kryminalistyki UJ

W piątek, 1.12.2023 r. członkowie naszego Koła mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Do stolicy wyruszyliśmy bladym świtem, o 5:30, docierając do celu podróży po czterech godzinach. Na miejscu podzieliliśmy się na dwie grupy: jedna udała się do siedziby Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, druga zaś do Wydziału Badań Daktyloskopijnych i Traseologicznych CLKP, znajdującego się pod innym adresem. Po zwiedzeniu budynków grupy miały zamienić się miejscami. Pracownicy CLKP przybliżyli obu grupom plan wizyty i porządek poruszania się w budynkach Laboratorium. Zostaliśmy też pouczeni o zakazie fotografowania obowiązującym na terenie CLKP.

Członkowie grupy, która trafiła do siedziby głównej Laboratorium, wysłuchali krótkiego wykładu o historii i strukturze organizacyjnej CLKP, a następnie zostali podzieleni na dwie podgrupy, które przez trzy godziny na zmianę zwiedzały poszczególne Wydziały Laboratorium.  

Biegli Wydziału Badań Chemicznych przedstawili nam sposób badania włókien (m.in. korzystając z mikroskopów dostępnych w Wydziale), rodzaje oraz sposób badania narkotyków na przykładach najpopularniejszych w nielegalnym obrocie substancji, a także sposoby ustalania składu materiałów wybuchowych, przy użyciu tak przekonujących rekwizytów jak skrzynka jugosłowiańskich granatów odłamkowych czy odłamki pochodzące z ładunków detonowanych w warunkach kontrolowanych i ujawnionych na miejscach przestępstw. 

W Wydziale Badań Dokumentów i Informatyki Śledczej uczestnicy mogli porównać oryginały oficjalnych dokumentów i środków pieniężnych wraz z ich podróbkami oraz dowiedzieć się, jak można je między sobą odróżnić. Ujawniliśmy również treść zapisków, która znajdowała się na kartce wyrwanej z bloczku (bez tej kartki) poprzez skorzystanie z urządzenia jonizującego materiał, a następnie napromieniowującego go promieniami UV. Nie obyło się bez nawiązań do „Matejki”, słynnego krakowskiego fałszerza banknotów. 

W Wydziale Badań Broni, Mechanoskopii i Wypadków Drogowych mieliśmy okazję zobaczyć utrzymywaną w CLKP kolekcję broni, prawdziwą gratkę dla entuzjastów. Zapoznaliśmy się z budową broni palnej, w tym z wyjątkowymi egzemplarzami samodziałowymi, rzadkimi okazami broni dawnej a nawet bronią zakamuflowaną jako ciupaga. Biegli pokazali nam również miejsce, gdzie badane są właściwości każdego przyjętego przez nich egzemplarza broni: wewnętrzną strzelnicę, gdzie dokonują testowych strzelań w kontrolowanych warunkach. Do tego mogliśmy zbadać budowę stołu balistycznego przystosowanego do właśnie takich badań oraz wanny balistycznej. Biegli z zakresu mechanoskopii opisali nam swoją pracę posługując się przykładem serii wyłamanych zamków, wytrychów i innych atrybutów włamywacza, które trafiły do Laboratorium do ekspertyzy, natomiast biegły z zakresu badań wypadków samochodowych zaprezentował nam oprogramowanie, na którym sporządzane są cyfrowe rekonstrukcje przebiegu wypadków. 

W tym samym czasie grupa, która udała się do Wydziału Badań Daktyloskopijnych i Traseologicznych poznawała sposób registratury odcisków palców, metody ich ujawniania (m.in. ninhydryna, proszki daktyloskopijne oraz urządzenia pozwalające na ich wyraźne ujawnienie), sposób korzystania z systemu AFIS (Automated Fingerprint Identification System) oraz rodzaje śladów zabezpieczanych, sposób zabezpieczenia i metodykę ekspertyzy biegłych traseologów. Dzięki uprzejmości oprowadzającego nas biegłego, mogliśmy zobaczyć mechanizm ujawniania śladów daktyloskopijnych przy użyciu ninhydryny na przykładzie odcisków własnych dłoni. 

Wizyta w każdym wydziale związana była ze spotkaniami z biegłymi pracującymi w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, którzy oprowadzali grupy po miejscu swojej pracy i opowiadali o jej realiach, pozwalając również na bezpośredni kontakt z niektórymi urządzeniami (np. zapoznanie się z budową broni palnej, w tym broni samodziałowej, ładunkami wybuchowymi czy wytrychami) oraz na zajęcia praktyczne (pobór odcisków palców w Wydziale Badań Daktyloskopijnych i Traseologicznych CLKP, ujawnianie pisma w Wydziale Badań Dokumentów i Informatyki Śledczej oraz ujawnianie śladów przełamywania zabezpieczeń na różnych rodzajach zamków w Wydziale Badań Broni, Mechanoskopii i Wypadków Drogowych). Mieliśmy niepowtarzalną okazję zapoznać się z wysokiej klasy sprzętem, który pozwalana przeprowadzanie badań i ekspertyz wielu kategorii, który do tej pory większość z nas znała jedynie ze zdjęć pokazywanych na wykładach i ćwiczeniach. 

Serdecznie dziękujemy Centralnemu Laboratorium Kryminalistycznemu Policji w Warszawie za umożliwienie nam tej jakże rozwijającej wizyty oraz wszystkim biegłym, którzy w fachowy, ciekawy i entuzjastyczny sposób przedstawili nam praktyczne tajniki swojej prac! 

Na koniec naszego wyjazdu udaliśmy do Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie po zwiedzeniu placówki wysłuchaliśmy wykładu dr Anny Tryndy na temat chemii sądowej. Była to również okazja do nawiązania współpracy z Kołem Naukowym Kryminalistyki CNS UW, któremu serdecznie dziękujemy za gościnność!

Szczególne podziękowania kierujemy także do Rady Kół Naukowych UJ i Pracowni Kryminalistyki UJ, bez których finansowego wsparcia nasz wyjazd nie mógłby się odbyć. Patronat nad Projektem objęli: Pracownia Kryminalistyki UJ, Katedra Postępowania Karnego UJ oraz Zakład Socjologii Prawa UJ - bardzo dziękujemy!

Zobacz galerię zdjęć